Města by měly pečlivě zkoumat ekonomické dopady své spolupráce s profesionálními kluby


Pravidla VP Fotbal

V rámci České republiky profituje řada profesionálních klubů zejména v ledním hokeji a ve fotbale z úzké spolupráce s městy. Nastavení těchto vztahů by ovšem nemělo být svévolné. Jde o to, že profesionální kluby jsou považovány za ekonomické subjekty, a proto jejich vztahy s veřejným sektorem podléhají pravidlům veřejné podpory.

Podpora profesionálních klubů ze strany měst je sice přípustná, má však své podmínky. Jak napovídá následující příklad z praxe Evropské komise, v popředí zájmu veřejného sektoru by měla být například problematika odkupu pohledávek nebo transferu majetku mezi dotčenými stranami:

  • Evropská komise nyní prošetřuje 5 nizozemských klubů z první a druhé ligy, zda neobdržely zakázanou veřejnou podporu. Šetřená opatření zahrnují odkoupení pohledávky ve výši €2.2mil. vůči klubu NEC ze strany města Nijmegen, odpuštění pohledávky ve výši €1.7mil. vůči klubu MVV a koupení stadionu za €1.85mil. městem Maastricht, retroaktivní snížení nájmu pro klub Willem v hodnotě €2.4mil. ze strany města Tilburg, koupě pozemku městem Eidhoven za €48.385mil. od klubu PSV a následný jeho pronájem, odpuštění pohledávky ve výši €1.65mil. vůči klubu FC Den Bosch ze strany města Den Bosch a současně jeho koupě tréninkového centra za €1.4mil. Podle Evropské komise profesionální kluby musí být vnímané jako podniky a jejich podpora, mají-li finanční problémy, může být přípustná pouze při použití pravidel státní podpory pro podniky v obtížích (případ SA.33584).

Pro lepší orientaci v dané problematice prosím klikněte ZDE.

Přehled novinek